UŽ TRETÍKRÁT V KARIÉRE: Slafkovský slávi celkové prvenstvo

08.09.2018 Celý región

Seu d'Urgell 8. septembra (TASR) - Slovenský singlista Alexander Slafkovský sa stal celkovým víťazom Svetového pohára slalomárov na divokej vode. Vo finále záverečného 5. kola skončil v španielskom Seu d'Urgell ôsmy (+7,04), no o jeho prvenstve sa rozhodlo už po semifinále, v ktorom mu odpadol jeho najväčší súper Nemec Sideris Tasiadis. Víťazstvo si vo finálovej jazde vybojoval Slovinec Luka Božič pred Nemcom Franzom Antonom (+0,21) a Francúzom Denisom Gargaudom Chanutom (+1,85).

"Tá kombinácia mi nedala spokojne spať, ani v semifinále mi nevyšla," okomentoval svoj výkon i chybu s eskimáckym obratom vo finále Alexander Slafkovský. "V sezóne som však mal stabilné výkony a tie mi pomohli k triumfu. Teraz si potrebujem hlavne oddýchnuť, lebo to bolo dosť náročné."

Situácia sa vyvinula pre Slafkovského pred finálovou jazdou optimálne. "Matematika nepustila, no ja som chcel skončiť opäť na medailovom stupni a ukázať sa v najlepšom svetle. Jazda však bola najhoršia v sezóne, najviac ma mrzela chyba pred 13. bránkou s eskimákom, ktorý ma pripravil byť aj piatykrát v sezóne na stupňoch."

V semifinále zažil Alexander Slafkovský drámu, keď mu rozhodcovia pripísali dve trestné sekundy na 19. bránke, no po štúdiu videozáznamu mu ich zmazali. "Prioritou pre mňa bolo finále a keď som videl, že som mimo neho, tak som bol dosť rozladený. Bol som si istý, že zdanlivý ťuk spôsobila voda, nakoniec sa však všetko vyriešilo a video potvrdilo, že som mal pravdu."

Slafkovský postúpil do finále zo 7. miesta po čistej jazde s časom 103,83, Tasiadis obsadil nepostupovú 11. priečku. Rovnako ako on sa do finálovej desiatky nezmestili ďalší traja slovenskí singlisti, zhodne na 12. mieste Matej Beňuš, Michal Martikán a 14. Marko Mirgorodský. Medzi 23 bránkami sa pripisovali penalizácie len zriedka, Beňuš sa o finále pripravil na 21. bránke, Mirgorodský na 17-tej.

Vo finálovej jazde už mohol Slafkovský pokojne pádlovať s vedomím, že ho o celkové prvenstvo, tretie v kariére (2012, 2016, 2018) s bilanciou 3-2-3, nemôže nikto pripraviť. Slafkovský už štvrtýkrát za sebou v nepretržitom rade nechýbal v konečnom poradí medzi najlepšími tromi.

Vo finálovej jazde vyzval súperov v perejách rieky Segre na súboj najmä Nemec Franz Anton výborným časom 100,05. Na začiatku trate ho Slafkovský aj atakoval, no ťuk na bránke s číslom deväť a eskimácky obrat pred 13. bránkou mu znemožnili útok na pódiové umiestenie. V tejto sezóne až štyrikrát obsadil 2. miesto a až teraz v Seu d'Urgell na medailovom priečke chýbal. Ako jediný vo finále stlačil čas pod 100 sekúnd Slovinec Luka Božič s 99,84 a o 0,21 s predstihol Antona.

Vo finále kajakárok najväčšej favoritke Austrálčanke Foxovej rozhodcovia prisúdili 50 trestných sekúnd za vynechanie 8. bránky. Suverénka sezóny tak musela čakať ako dopadne Corinna Kühnelová, ktorá ju mohla ešte vytlačiť z celkového piedestálu. Rakúšanka však jazdu pokazila a Foxová sa mohla radovať z prvenstva, keď o jeden bod zdolala Nemku Funkovú.